19 Mayıs 2022 Perşembe
SEDAT AKDOĞAN ‘ I  KİM ÖLDÜRDÜ !!!

Zeki Karaca

SEDAT AKDOĞAN ‘ I KİM ÖLDÜRDÜ !!!

Sedat Bey Gaziantep te özel eğitim kurumları camiasında söz sahibi olan,yer etmiş güzide bir kurumunun sahibiydi.Henüz ömrünün baharında 46 yaşında geçtiğimiz günlerde vefat etti.

 

 Ölüm nedeni kalp krizine bağlı beyin kanaması olarak kayıtlara geçti.Aşırı azimli,çalışkan,idealist ve hırslı  birisiydi. Duyum ve araştırmalar  sonucunda öğrendiğimiz  artık daha fazla stresi kaldıramamasından kaynaklı bir rahatsızlık neticesinde kalp krizi geçirdiği yönünde.Yani onu birisi öldürmedi ,son günlerde hepimizde fazlasıyla bulunan stres öldürdü.

 

Peki neden böyle aşırı bir baskıya maruz kaldı Sedat Bey,

 

Otoriter devletin asli görevleri arasında şu 3 maddeyi sayarlar.Yani devletin asli görevi şu maddeden sorumludur.

1-Güvenlik

 2-Sağlık   

3-Eğitim

 

Konuya girişimiz bunlardan olan eğitim üzere tabi ki.Şöyle sorayım , insanlarımız son zamanlarda özellikle neden özel okullara daha fazla oranla çocuklarını göndermeye çalışıyorlar,muhakkak bunun farkındayızdır hepimiz.Veya veliler neden devlet okullarını değil de kolejleri daha çok tercih etmeye başladı?

 

Yakın çevremden biliyorum birçok insan durumu çok iyi olmasa bile zar zor şartlarda özel okula öğrencisini kaydettiriyor.

 

Cevap ;

a-Kamu okullarında öğretim-eğitim kalitesi çok düşük

b-Özel okullarda çok yüksek.

 

Bana sorarsanız aslında özel okullar olması gereken standartta,peki ya devlet okulları ?

 

Bunu üzülerek söylüyorum hepimiz biliyoruz ki maalesef kamu kurumları  iyi bir yerde değil bu mevzu da .Kendimden pay biçerek söylüyorum,çocuğum yüksek sayılabilecek bir puanla iyi bir Anadolu lisesinde okur iken 1.sınıfın sonlarına doğru beklentilerimizin karşılanmayacağı hissi ve düşüncesiyle tek maaşlı bir çalışan olarak eşimle beraber özel okulda karar kıldık.Şu anda özel bir kolejin fen lisesinde ve  başarı durumu gayet yüksek.

 

Peki neden böyle bir sonuç çıktı/çıkıyor dersiniz.

 

Bunu birçok gerekçe yazarak sıralayabiliriz.

 

Öğretmen adaylarının KPSS ile devlet okullarına girmek için yıllarca beklediklerini ve sınav mücadelelerini duymayanımız yok artık.Neden peki , çünkü kamu sağlam bir iş koludur,görevden çıkarma, el çektirme ,zorunlu tayin kolay kolay olmaz.Kimse de sizin öğretmenlikteki başarınızı izlemez,gözlemlemez,takip etmez,ne ceza alırsınız, ne ödül ,nede uyarı.Peki özel okullar böylemi , Koleje  öğretmen alınırken yapılan  sınav ve mülakatları bilenler bilir.

 

Hepimiz her zaman eğitimin en önemli şey olduğunu konuşur dururuz.Her fert muhakkak ve haklı olarak çocuğunun iyi bir eğitim görmesi ,güzel bir maaşla düzgün bir işte çalışması hayali  ile yaşar doğumundan itibaren hemde.Pekiii , madem eğitim bu kadar önemliyse devlet okullarında çalışan öğretmen ,idareci,müdür,ilçe milli eğitim,müfettiş,il milli eğitim müdürlerimiz  neden  uhdesi,sorumluluğu  altındaki okullardaki başarı ve puan grafiklerinden sorumlu tutulmazlar veya uyarı ,ihtar veya ödüle maruz kalmazlar.Kendimi örnek vermek istiyorum.Bankacı bir çalışan olarak bir çok özel kurumda olduğu gibi görev yaptığım süreçte bütün terfilerimi,zamlarımı ödül,ikramiye veya ünvana bekletme cezalarımın tamamının tek ölçütü göstermiş olduğumuz performansımızdı.Sorun ve çözüm çok basit aslında.Kamuyu gözlerimi kaparım, vazifemi yaparım dn kurtarmak lazım artık.Yetkililerin buna benzer bir uygulama ile her  öğretmen ve okulu kendi lokasyonunda değerlendirmek şartıyla öğrencilerin başarısını  bir skala,sıralama ile grafik haline getirmesi,diğer okul ve il veya ilçe içinde kıyaslaması  ve ödül / ikaz veya adını her koyacak iseniz  bunu bir yarış haline getirmesi çok mu zor.

 

Hele ki yakın zamana kadar büyük bir hata ile verilen özel okulu teşvik paraları  başarı gösteren öğretmen ve idarecilere, yöneticilere verilse daha doğru olmazmı.Bu aynı zamanda başarıyı kamçılayan bir faktör olur.Konu derinlemesine analiz edilerek çeşitlendirilebilir,ama yalın düşünsek bile kulağımıza ne kadar hoş geliyor değil mi ?

 

Böylece kısıtlı imkanlarla bir çok velinin özel okula gönderme isteği ortan kalkar ve azalır.Sedat Akdoğan ve benzer meslektaşları da kendilerini bu ağır yükün altına girmeden  daha az sayıda ve  geliri çok yüksek kesime adayarak stres altında kalmadan işlerini yaparlar.

 

Ölüm ALLAH ın emri ama,sebepleri bu olmazdı belki.

 

Günün Sözü ;

 

Kenar-ı Dicle de bir kurt aşırsa bir koyunu

Gelir de adl –i İlahi sorar Ömer den onu.

 

18.02.2019 (Zeki Karaca)

Yorumlar (9)

Yorum Yaz
Eğitim işi gönül işidir. Düşüncelerinize katılıyorum ancak stres tek başına ölüm nedeni olmayabilir.
Rubigan24 Ağu 2019 20:02:44
Devlet okulları icin eğitim gelir sonra öğretim. Özel okulların bir çoğu sadece öğretim gerçekleştiriyor. Bir çoğunda eğitim kısmı yoktur. Bu da okuyan cahil sayısının artmasına sebep oluyor. Hükümetin bu konuda değindiğiniz teşvik politikası meselesine ben de katılıyorum. Lakin eğitimdeki başarı sınav sonuçlarına bakarak ölçülmez.
hsay2031 May 2019 12:35:40
Devlet okullarının kalitesi özel okullardan yüksektir. Sonuçta özel okullar paralıdır .öğrenciye düşük puan veremezler. Verirlerse veliler bunun hesabını sorar. Üniversite giriş puanlarına bakmak lazım zeki bey
Mehmet öz 23 Şub 2019 22:21:49
Memleketın en önemli sorununa değinmişsiniz.tebrikler.eğitim sistemi sadece çocukları yarış atına çevirmedi
Ahmet pehlivan 23 Şub 2019 12:39:11
LGS giriş sınavlarında 300 puan ve üzeri başarı%40 ve Gaziantep il başarı sıralaması ise sonunculuk olması da başka bir başarı... Yine de dile getirmek bile güzel. Dilinize sağlık
Mahir Öztüfekçi 20 Şub 2019 12:31:45
Devletteki Eğitimde denetleme konusunda son derece haklısınız.tebrikler
Şiar19 Şub 2019 13:39:35
Sebeb ve sonuç ne olursa olsun gelinen nokta içimizdeki hırs. Hiç kimse rızk ve kader inancı taşımıyor. Eğitim sistemi buna teşvik ediyor. Kısır döngüye düşmüşüz.. eğitim=para anlayışı
Bülent 19 Şub 2019 13:26:49
Aydinlatci tesbitleriniz için teşekkürler zeki bey.Ilgiyle yazılarınızı takip ediyoruz.
Mustafa.ner19 Şub 2019 13:24:02
Dilinize sağlık Zeki bey
Cesur büyükkörükçü 19 Şub 2019 13:18:38

DİĞER YAZILAR

TRAFİK KAVGA ANARŞİSİ VE BİREYSEL SİLAHLANMA

NE KADAR MUTLUYUZ?