19 Ocak 2022 Çarşamba
DRAGAO DA 9,5 ŞİDDETİNDE DEPREM

Yusuf Kaya

DRAGAO DA 9,5 ŞİDDETİNDE DEPREM

PORTO KENDİ LİĞİNDEKİ İLK 5 MAÇTA GOL YEMEMİŞTİ.

Çünkü Şampiyonlar Ligi bambaşka bir seviye!

Bana bu iddialı cümleyi yazdıran ise Tosiç hariç Beşiktaş’ın ilk yarıdaki Devler Ligi yüksek standardındaki performansıydı.

Şampiyonlar Ligi’nde en fazla sezon forma giyen kaleci olan Casillas’ın Portekiz Ligi’ndeki 450 dakikalık gol yememe keyfi, ilk 28 dakikadaki Beşiktaş hücum performansıyla adeta kabusa döndü.

Talisca, Porto’nun savunma önünde Danilo çift santrfor arkasında Torres’li 4-4-2’sinin merkez orta 2’lisinin verdiği defansif boşluklardan çok iyi yararlandı, golünü de attı.

Talisca’nın bu boşluklardan faydalanmasını sağlayan Oğuzhan, Atiba, Adriano ve Caner dörtlüsünün topu keser kesmez oyunu tek pasla hızlı kurmaları futbol doğrusuydu.

Cenk’in ortada sırtı dönük ya da çizgiye açılarak aldığı topları çok iyi saklarken, bir o kadar da akıllı kısa paslar ve verkaçlarla Beşiktaş hücumlarını sürekli genişletmesi ve derinleştirmesi ilk yarıdaki çarpıcı oyunun mimarı oldu.


SENOL HOCA'NIN HAMLELERİ
Cenk, Gaziantep’ten Beşiktaş’a geldiğinde o esnada Türkiye Ligi’nde Burak Yılmaz’dan sonra en fazla gol atan yerli oyuncu olmasını sağlayan kaliteli bir vuruş tekniğine sahipti.

Porto’da Casillas’ı avlarken bu vuruş tekniğini daha da geliştirdiğini bir kez daha gösterdi. Lakin Cenk asıl santrforculuğunu özellikle Şenol Güneş’le çalışırken çok geliştirdi: Topu ayağına beklemiyor, topa gidiyor, topla buluştuktan sonra daha hızlı ama bir o kadar da akıllı hareket ediyor, hep bir sonraki hamleyi hesaplayarak santrançtaki vezir gibi her yerde her şeyi takımı lehine yapabiliyor!

2. yarıda Şenol Güneş olabilecek en doğru hamleleri yaptı. Çifte değişiklikten sonra arkasına taraftarını alıp yüklenen Porto tam hücum sürekliliği kurmaya başlarken, Medel ile önce hızlarını kesti.

Sözün kısası, Beşiktaş dun gece Porto'yu 3-1 yenerken sadece bir galibiyet almadı, Portekiz'de Dragao'da tüm Portekiz'e 9.5 şiddetinde deprem yaşattı Tebrikler Beşiktaş yolun açık olsun.

Sonra Negredo ile ekstra bir top saklama istasyonu oluşturdu.

Porto’yu yenmek büyük başarı, bunu Dragao’da başarmak Şampiyonlar Ligi gediklisi olmak adına büyük bir adım.

Porto deplasmanında “Devler Ligi savunmacısı olmak nedir” dersi veren Pepe’nin yanında eldekilerden biraz daha iyisi olsa adımlar daha da büyüyüp hızlanabilir.

14.09.2017 (Yusuf Kaya)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Yüreğine dillerine sağlık duygu ve düşüncemize tercüman olmuşsunuz sizlerin takipcisi olacağım güzel abimiz
mehmet özkan2 Tem 2018 14:44:57

DİĞER YAZILAR

ASIRLIK ÇINAR KİMLERİN ÜZERİNE DEVRİLECEK...

YIKILMAYACAK BU DEV ÇINAR....

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLMALI? İŞSİZLİK GARABETİ NE OLACAK?

ADANA MEYDAN! NE DİYORSUN ÇÖLAŞAN?

BİR GARİP LUCESCU VAKASI

FENERBAHÇE Mİ KÖTÜ? BAŞAKŞEHİR Mİ İYİ?

GAZİANTEPSPOR DA NELER OLUYOR?

BİZ ÇILGIN TÜRKLER