19 Ocak 2022 Çarşamba
ADANA MEYDAN!  NE DİYORSUN ÇÖLAŞAN?

Yusuf Kaya

ADANA MEYDAN! NE DİYORSUN ÇÖLAŞAN?

Değerli okurlar,  yaklaşık 2 ay kadar önce rahatsızlığımdan dolayı 4 gün evde yatmak zorunda kalmıştım,  can sıkıntısı hiç tarzım olmasa da gayri ihtiyari gündüz kuşağı programlarını seyretmek durumunda kaldım ve ATV'de Sayın Esra Erol hanımefendinin programında ele aldığı bir vaka dikkatimi çekti ve sonraki programlarını da kaçırmadan takip ettim.

Konu ile alakalı olarak zaten düşüncelerimi yazacaktım ama konunun yargı sürecinde neler olacağını görüp sonrasında yazacaktım ancak Emin Çölaşan'ın bu konuda yazdıklarını bugün öğrenmiş bulunuyorum ve yazımı şimdi yazmaya karar verdim.

Önce konuyu anlatayım.
   
30'lu yaşlarda Reşit adında bir delikanlı, kendisini büyüten annesi Kerime hanımla beraber Adana'dan çıkıp Esrar Erol hanımın programına gelmiş biyolojik ailesini bulmak istiyor.
  
Olay; Kerime hanim Leyla Atay adında  bir yakını ile beraber Adana Meydan Doğum evine gidip yeni doğmuş olan Resit'i evlatlık olarak alması ile başlıyor ve olay dalga dalga büyüyüp çocuk ticareti yapan bir çete olduğu iddia edilmeye başlanıyor. Adı gecen doktorlar, hemşireler, Leyla Atay, onun patronu Erçin Çıtırık kimse kanala bağlanmayıp  kendilerini savunmayıp, adeta 3 maymunu oynuyorlar.

1980'li,  90'lı hatta 2000'li yılların başlarında orada doğum yapıp çocuğun öldü belediye defini yapacak denilip çocuklarının cenazesi verilmeyen aileler akın akın gidip hastane kaydını istiyor, arşivden verilen evrakta ise hastanın sağlıklı bir kız veya erkek çocuk dünyaya getirmiştir diye yazıyor ama ortada çocuk yok ve aile yıllarca çocuklarının öldüğü yalanına inanmak zorunda kalmış. Velhasıl binlerce çocuğun bu yolla başka ailelere satıldığı iddia ediliyor ve Anadolu’nun farklı illerinden mağdur olmuş insanlar, anneler bu programa gelip feryat figan çocuklarının akıbetini öğrenmek istiyor.

Buraya kadar anlaşılamayan bir şey yok, anlaşılamayan şu; Emin Çölaşan’ın konu hakkında kendi köşesinde yazdıkları!

Sayın Çölaşan, bildigim kadarıyla siz araştırmacı gazetecisiniz, ancak yazdıklarınızdan konuyu hiç arastırmadıgınızı, hiç bir şey bilmediğinizi üzülerek gördüm, hatta neredeyse birilerinin yönlendirmesiyle bunları yazdığınızı düşüneceğim.

Bahsettiğiniz Erçin Çıtırık hiç bir zaman başhekim olmadı, kendisi röntgen mütehassısıdır, Leyla Atay hiçbir zaman hastane çalışanı olmadı, kendisi Erçin Çıtırık'ın hesabını tutan elemanıdır. Bilin istedim.

Diğer konu o programa katılıp,  çocuklarının akıbetini öğrenmek isteyen acılı ve gözü yaşlı aileler hakkında söyledikleriniz haddinizi aşmıştır, siz o insanlara '' Varoşlardan gelen, fakir fukara,  bilgisiz,  eğitimsiz bir takım insanlar'' diyerek programı ve insanları aşağılayamaz, toplumu bu şekilde sınıflandıramazsınız. Bu sözlerinizden dolayı sizi bir gazeteci olarak kınıyor ve ivedilikle tüm kamuoyu karşında özür dilemeye davet ediyorum.
     
Bu olay başlayalı yaklaşık iki ay oldu, ilk gün tüm yakın çevreme bu olay çok büyük bir yere gidecek,  İnşallah, hastane'nin arşivinin başına bir is gelmez demiştim. Gelinen nokta da bir çok aileye sizin kaydınız yok sel'e gitmiş deniliyormuş, orayı hiçbir zaman sel basmadı, zaten öyle olsa kurum afetle ilgili zarar,  hasar raporu tutmuş olmalı ki öyle bir raporda yok.
    
Burada kamu vicdanının rahatlaması için Savcılarımız, bireysel başvuruları beklemeyip ivedilikle kamu davası açmalı, kurumun arşivine el koyup, 7/24 polis kontrolünde güvenliği sağlamalı ve başka kurumlardan arşiv görevlisi görevlendirilip, titizlikle tüm veriler incelenmeli ve varsa suçlular cezalandırılmalı.

Adı gecen ve haklarında suç duyurusunda bulunulan kişiler hemen sorgulanmalı,  yurtdışına çıkma yasağı v.s gibi hukukun gerektirdiği her şey yapılmalı,  ancak iki aydır sadece kişisel başvurular değerlendiriliyor,  bu konuda hukukun sağlanması için ivedilikle konu kamu davasına dönüşmelidir.

Eminim Adana'daki Savcılarımız da bu konuya gereken ehemmiyeti göstereceklerdir. Yine Adana'da başka bir kurumla alakalı bende Esra Erol'a bir ihbarda bulundum ilerleyen günlerde o konuyu da ele alacağını düşünüyorum.
    
Tüm bu rezaletin nereye varacağını hep birlikte göreceğiz,  Bu konuların takipçisi olacağımı da belirtmeliyim.
    

28.11.2017 (Yusuf Kaya)

Yorumlar (5)

Yorum Yaz
çok güzel yazı ve makele olmuş kaleminize sağlık
ahmet12 Ara 2017 22:17:50
gerçekten ilginç bir olaymış
fatih5 Ara 2017 18:17:45
Merhaba, sporla ilgili yazılarınızı görmek istiyoruz, o konuda kaleminiz gerçekten çok iyi.
ballı soprano1 Ara 2017 14:54:52
güzel bir yazı olmuş kaleminize sağlık peki bu konunun üzerine gidecekmisiniz
mehmet taş1 Ara 2017 12:23:04
Üstadım ne oldu gaziantepspor hakkında yazmayacakmısınız, spor yazarlığını bıraktınız mı? yada bir kereye mahsus bir durum mu bu?
gaziantepfan1 Ara 2017 12:22:18

DİĞER YAZILAR

ASIRLIK ÇINAR KİMLERİN ÜZERİNE DEVRİLECEK...

YIKILMAYACAK BU DEV ÇINAR....

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLMALI? İŞSİZLİK GARABETİ NE OLACAK?

BİR GARİP LUCESCU VAKASI

DRAGAO DA 9,5 ŞİDDETİNDE DEPREM

FENERBAHÇE Mİ KÖTÜ? BAŞAKŞEHİR Mİ İYİ?

GAZİANTEPSPOR DA NELER OLUYOR?

BİZ ÇILGIN TÜRKLER