6 Haziran 2020 Cumartesi
“Yerli ve milli yetmez İslâmi de olmalı”

“Yerli ve milli yetmez İslâmi de olmalı”

GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, ilaçların yerli ve milli olmasının yeterli olmayacağını aynı zamanda İslâmi şartlara da uygun olması gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 6. Türk Tıp Dünyası Kurultayında aşılar ve ilaçlarla ilgili hassas konulara değindiğini hatırlatan Gıda İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, “İlaçlar hakkında ne kadar haklı olduğumuzun dile getirilmiş olması bizleri memnun etmiştir. Fakat bu konunun sadece yerli ve milli olması asla yeterli değildir. Müslümanlar için, aynı zamanda İslâmi şartlara da uygun olması elzemdir” açıklamasında bulundu. Büyüközer, şunları söyledi:

4 bin katkı maddesi var

Gıdada ve kozmetikte GİMDES’in yoğun ve uzun bir zamanı kapsayan yorucu çalışmalarının da katkısı ile önemli mesafeler kat edilmiştir. İnşallah İslami şartları taşıyan, yerli ve milli ilaç ve aşılar da en kısa sürede üretilir ve Müslüman kardeşlerimiz batı mantalitesi ile üretilen çoğu haram katkılar içeren bu ilaçlardan kurtulurlar.

Sadece yerli ve milli sloganın aldatıcı olacağını bildirdiklerini ifade eden Dr. Hüseyin Kami Büyüközer, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bugün ülkemizde üretilen ürünlerin, ister gıda olsun, ister kozmetik olsun, ister ilaç ve sağlık ürünleri olsun bu ürünlerin üretiminde sayıları 4000’i aşan katkı maddesi kullanılmaktadır. Bu katkı maddelerinin hemen hemen yüzde 100’ü ithal edilmekte ve üreticilerin çoğunluğu gayrimüslimler olduğu için üretimlerinde, alternatifleri olduğu halde, alkolden tutun tüketilmesi haram kılınmış çeşitli hayvan kökenli içeriklere kadar bu ürünlerde kullanılmaktadır. GİMDES yıllardır haramı yaygınlaştıran bu sistemle mücadele etmektedir. İlaçta kullanılan L Sistain domuzun kılından yapılmışsa, Jelatin domuzun kollageninden yapılmışsa bu ilacın yerlisi olmuş Avrupalısı olmuş ne fark eder bir Müslüman için. Bu sebeple, bu tehlikeye karşı yerli ve milli ürün sloganı yerine helal ve tayyib yerli ve milli ürün sloganı kullanılmalıdır dedik.

Sloganları bırakalım

2005 yılından beri GİMDES’in hem yurt içine, hem yurt dışına bütün Müslümanlar için Türkiye’de üretilen 14 bin çeşit Helal ve Yerli ürünHelal ve Tayyib sertifikası verdiklerini aktaran Dr. Büyüközer, “Milletimiz altı kaypak yeni sloganlarla meşgul edileceğine GİMDES’in önderliğinde 14 yıldır yerli firmalarımızla birlikte yürütülen gıdada, kozmetikte, olduğu gibi, ilaçta, aşıda ve tüm sağlık ürünlerinde de helal ve tayyib ürün kervanına destek verilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

30.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz