6 Nisan 2020 Pazartesi
VEFAKAR ÖĞRENCİLER FEDEKAR ECDADLARINI UNUTMADI

VEFAKAR ÖĞRENCİLER FEDEKAR ECDADLARINI UNUTMADI

3-5 Ocak 2020 tarihinde her sene düzenlenen Kars Sarıkamış şehitlerini anma yürüyüşü ne bu sene Gaziantep Şahinbey'den Mehmet Emin Er Kız Anadolu İmam Hatip lisesi öğrenci ve öğretmenleri katıldı.

 MEHMET GÜNGÖRDÜ 

Her yıl düzenlenen Sarıkamış Destanı anma yürüşü  105. yılında da gerçekleştirildi.  Donarak hayatını kaybeden 60 bin şehit için Gaziantep Şahinbey'den Mehmet Emin Er Kız Anadolu İmam Hatip lisesi öğrenci ve öğretmenleri yürüyüşe  katıldı. 

 Duygu dolu anların yaşandığı bu manevi vefa yolculuğunda okul Müdürü İbrahim Halil Günsever ve öğrencileri duygularını şöyle dile getirdi. 

"Her sene uzaktan hüzün ve hasretle yadettiğimiz şehitleri yakından hissetme arzusu bir sene önce düşmüştü gönlümüze. Gözden uzak olan gönülden uzak olur derler ya, bizde gönlümüzü yakın ettiğimiz şehitlerimize gözümüzü de yakın edelim istedik. Onları ruhumuzda hissedelim dedik. Verdikleri mücadeleyi dem ve damarlarımıza nakşedelim dedik.

Sarıkamış'a bu niyetlerle yola çıkmaya niyet ettik. Nasıl yaparız, nasıl gideriz diye istişare ettik. Biliyorduk ki bizi bu yolculukta destekleyecekler olacaktı. Fikrimizi Gaziantep Gençlik Spor il müdürü Muhittin Özbay hocamıza açtığımızda bize destek vereceklerini hemen ilettiler ve otobüsü bu yolculukta tahsis ettiler. Kalacağımız yerle ilgili önder destek verdi. Ve Gaziantep iİş ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimiz gerekli izin konularında önümüzü açtılar. Hepsine şükranlarımızı arz ederiz.

ANADOLUNUN HER KARIŞINDA MANAVİYATLA KARŞILAŞIYORUZ

 Yolculuk ilk durağı Erzurum'du. Sabah namazı ile karşılaştık Erzurum'la. Kahvaltı Yakutiye Anadolu İmam Hatip Lisesinde yaptık. Ülkenin her yerinde çok gayretli okullarımız var. Mutlu olduk, ümitle dolduk. Sonra Erzurum'un tarihi mekanlarını ziyaret ettik. Adım başı tarih Erzurum. İnsan tarihi eserlerdeki sanata, zerafete, kullanışlılığa, emeğe hayran kalıyor. Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Yakutiye Medresesi bizim uğrayabildiğimiz sadece birkaç yer. Anadolu’nun manevi fatihlerini ziyaret etmeyi de unutmadık. Merhum Abdurrahman Gazi Hazretlerini de ziyaret ettik. Sahabe olduğuna dair işaretler bulunan Abdurrahman Gazi bize Anadolu'nun nasıl bir emek üzerinde olduğunu gösteriyor. Duamızı yaptık, Gaziantep'ten selamları ilettik.

Hele bazı mekanlar var ki tarihin döndüğü mekanlar. Onlardan biri de Erzurum Kongre Binası ve Milli Mücadele Müzesi. İnsan o anları yaşıyor. Sonra hızlıca yemeği yedikten sonra Kars’a yola çıktık. Kars'ın Kalesi, Harakani Hazretlerinin türbesi, müslümanların ateşe verildiği Ulu Cami bizim tarihi şuurumuza katkı sağlayan muhteşem yerler oldu.

 Kars'tan hemen çıkmak istiyorduk. Şehitlerimize yaklaşmak niyetinde idik. Can verenlerden can bulmaya gidiyorduk. Sarıkamış.... Tarihin en hüzünlü hikayesi. Dönmeyi düşünmeden donanların ama düşmana yurdu dar edenlerin yeri... Uzun bir yürüyüşe katıldık. 5 km. Her adımda şiir okuduk. Arif Nihat Asya'nın dua, bayrak şiirini, öğrencimiz Zeliha İzciler'in Sarıkamış şehitleri için yazdığı Şehidim şiirini ve İstiklal Marşının 10 kıtasını, tekbirler, kelime-i tevhitler eşliğinde okuduk. Orada insanlar da bize eşlik etti. Gaziantep'i temsilen ruhlarını yad ettik. Dua ettik. Yolda dualarımızı ettik. Surelerle ruhlarına hediyeler gönderdik ve yola çıktık.

En son selim Tren istasyonuna uğradık. Güzel bir niyet, gayret ve başarı öyküsü olan bu istasyon bize çok önemli bir hayat tecrübesi verdi. Oradan sonra İstikamet Gaziantep oldu. Sabah ezanının semayı süslediği dakikalarda Gaziantep'e vardık. Elhamdülillah. Gidip görebilmeyi bize nasip eden Rabbe binlerce kez şükürler olsun. Rabbim bir daha görebilmeyi nasip eylesin.

Tekrar bize bu yolculukta destek veren gençlik spor il müdürlüğüne Muhittin Özbay  ÖNDER'E (İmam Hatip mezunları derneği) ve Gaziantep il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerimize teşekkür ederiz.

 

 

8.01.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz