29 Kasım 2021 Pazartesi
Türkiye'de yaşayan göçmenler yeniden vatandaşlık açabilecek

Türkiye'de yaşayan göçmenler yeniden vatandaşlık açabilecek

Kuzey Makedonya Meclisi, 'Vatandaşlık Yasası Değişikliği' yasa tasarısını kabul etti. Böylece; Türkiye'den göç etmiş ve vatandaşlıktan çıkmış kişiler için vatandaşlık yolu yeniden açılıyor.

Kuzey Makedonya’da vatandaşlık yasasına ilişkin parlamentoda önemli bir tasarı kabul edildi. Türk Milletvekili Beycan İlyas, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Kuzey Makedonya meclisinde “Vatandaşlık Yasası Değişikliği” yasa tasarısı teklifi kabul edildiğini duyurdu.

Göçmenler tekrar vatandaşlık alabilecek

Türkiye Cumhuriyetine göç etmiş ve vatandaşlıktan çıkmış olan kişilerin yeniden Kuzey Makedonya vatandaşlığı elde etme hakkı doğacağının altını çizen Kuzey Makedonya Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı, Milletvekili Beycan İlyas, “Kendi anavatanına göç etmiş kişiler göçmen sayılmaz’ ibaresi ortadan kaldırıldı. TDP olarak yıllardır bu yasanın değişikliği konusunda çalışmalarımız oldu. Vatandaşlık yasasının 8.maddesinin 2.bendinde ki bu değişiklik sonucunda, Türkiye’de yaşayan Makedonyalı göçmen kardeşlerimiz vatandaşlık konusuyla ilgili başvurularını daha kolay bir şekilde yapabilecek. Bu doğrultuda belirli nedenlerden dolayı daha önce Makedonya vatandaşlığından çıkmış, ancak Makedonya vatandaşlığını tekrar elde etmek için gereken şartları dolduran kişiler tekrar vatandaşlığa başvuru yapabileceklerdir. Umarım en kısa zamanda yasa mecliste kabul edilecektir.” ifadelerini kullandı.

 

23.07.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz