10 Nisan 2021 Cumartesi
''Ticaret Bakanlığı Üç Bölgeli Rotasyon Sistemine bir an evvel geçmelidir''

''Ticaret Bakanlığı Üç Bölgeli Rotasyon Sistemine bir an evvel geçmelidir''

Büro Memur-Sen Gaziantep Şube Başkanı Hanifi Borazan, Gap Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bünyesindeki çalışanlar ile bütün Ticaret Bakanlığı çalışanlarının 26 Ocak Dünya Gümrük Gününü tebrik etti.

MEHMET GÜNGÖRDÜ/GAZİANTEP

 

Büro Memur-Sen Gaziantep Şube Başkanı Hanifi Borazan, 26 Ocak Dünya Gümrük Gününü tebrik edip bu vesileyle bazı hususları dile getirmekte fayda olduğunu söyledi. Konuşmasına şöyle devam etti:

''Yıllardır gündemde olup bir türlü gerçekleşmeyen gümrük muhafaza personeline silah tazminatı ve yıpranma payı verilmesi konusunda Ticaret Bakanlığınca gerekli yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması sağlanmalıdır. Muhafaza sınıfı personeline ödenen tayın bedeli katsayısı 2100’den 3000’e çıkarılarak günümüz koşullarına uygun hale getirilmelidir. Öte yandan Ticaret Bakanlığına bağlı bütün gümrük idaresi çalışanlarına amir-memur ayrımı yapılmaksızın mali sorumluluk, iş güçlüğü, iş riski zamları ile denetim tazminatı verilmelidir. 

Ticaret Bakanlığı Yer Değiştirme Yönetmeliği en kısa sürede (personelin tayin müracaatlarının alındığı Mart/2021 tarihinden önce) yayınlanmalı ve 5 bölgeli rotasyon sistemi değiştirilerek personelin lehine olacak şekilde adil, şeffaf, uygulanabilir 3 bölgeli rotasyon sistemine geçilmelidir.

Önceki yıllardaki KİK kararlarında bir kereye mahsus olmak üzere lise ve dengi okul mezunlarının Memur ve dengi unvanlara atanabilmeleri için ilgili yönetmeliğe geçici madde eklenmesine karar verilmiştir. Ancak bu karar halen uygulanmamış olup çalışanlar mağdur edilmişlerdir. Yeni yönetmelik çalışmasında gerekli değişiklikler yapılarak bu sorun giderilmelidir. 

Gümrük kapılarında vardiya sistemi ile görev yapan personelin uluslararası çalışma örgütü normları ve ulusal mevzuata uygun bir şekilde çalıştırılması sağlanmalıdır. Bu kapsamda ihtiyaç bulunan bölgelere gerekli personel takviyesi yapılarak 24/24, 12/12 gibi çalışma sistemlerine bir daha gündeme getirilmeyecek şekilde son verilmelidir.

X-Ray araç ve konteyner tarama sistemlerinde çalışan personel haftada 35 saatten fazla çalıştırılmamalıdır. Zararlı ışınlara ve radyoaktif maddelere maruz kalan bu personelin yılda en az bir kez tıbbi muayeneleri yaptırılarak muayene bedeli Ticaret Bakanlığı tarafından karşılanmalıdır.'' diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

26.01.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz