1 Nisan 2020 Çarşamba
Ne zaman sözlerini tuttular ki?

Ne zaman sözlerini tuttular ki?

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’yla vurduğu PKK-YPG’li teröristlerin yok olmasından korkan ABD, teröristlerin güneye çekileceğini garanti etmişti. Teröristlerin hala güneye çekilmemesi ABD’nin verdiği bu sözün de boşa çıktığını gözleri önüne serdi.

Türkiye’nin güney sınırını güvence altına almak ve sınır boyunu terör oluşumlarından temizlemek için gerçekleştiği Barış Pınarı Harekâtı sonrasında ABD’nin teröristlerin güneye çekileceği yönünde verdiği söz hala tam anlamıyla yerine getirilmedi. Suriye'nin Tel Abyad bölgesinde, terör örgütü PKK/YPG tarafından Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesindeki sınır karakoluna havanlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 2 askerin şehit olurken ve 2 asker de yaralandı. Havan atışının yapıldığı bölge Türk topçu birlikleri tarafından yoğun ateş altına alındı.

Mümbiç’te aynı oyunu oynadılar

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin Mümbiç’te konuşlanan ABD destekli terör örgütü PKK- YPG’nin Mümbiç’ten çıkarılması konusunda da uzlaştığı haberlere yansımıştı. 4 Haziran 2018’de ABD ile varılan uzlaşmada ABD terör unsurlarının 90 gün içerisinde Mümbiç’ten çıkacağı taahhüt edilmişti. Fakat mutabakatın üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen Münbiç boşaltılmadığı gibi terör unsurlarına ABD tarafından silah yardımı yapılmaya devam edildi. Türk Silahlı Kuvvetleri de ABD’nin oyalama taktiğine Mümbiç’e operasyon düzenleyerek cevap vermişti.

Barış Pınarı sözlerine de uymadılar

Türkiye’nin 9 Ekim 2019 tarihinde Suriye sınırında yer alan terör yuvalanmalarını bertaraf etmek ve güvenli bölgenin oluşturulması maksadıyla başlattığı Barış Pınarı Harekâtı, ABD güdümlü PKK-PYD’li teröristleri iyice köşeye sıkıştırmıştı. Suriye’de maşalarının TSK tarafından yok edileceği endişesi taşıyan ABD, hemen Türkiye ile anlaşma yolunu tercih etti. 17 Ekim’de Türkiye’ye gelen ABD heyeti ile varılan bir anlaşmaya göre Türkiye’nin güney sınırında konuşlanan PKK-PYD terör örgütü 30 kilometre güneye çekilecekti. Ancak ABD’nin söz vermesine rağmen terör örgütü Türkiye’ye yönelik saldırılarına devam ediyor.

 

 

 
 
29.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz