27 Ekim 2020 Salı
Mehmet Seyman Önder’in “Bingöl İli Arıcılarının Sosyal Durum Analizi” kitabı çıktı

Mehmet Seyman Önder’in “Bingöl İli Arıcılarının Sosyal Durum Analizi” kitabı çıktı

Bingöl Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Seyman Önder’in ”Bingöl İli Arıcılarının Sosyal Durum Analizi” adlı kitabı çıktı.

MEHMET GÜNGÖRDÜ/BİNGÖL

 

“Bingöl İli Arıcılarının Sosyal Durum Analizi” kitabında Önder, genel olarak;  arıcıların genel sosyolojik analizlerinin yapılması ve içinde bulundukları durumun açığa çıkarılması ile arı ve arıcılık alanında yapılacak teknik konulardaki değişime arıcıların ne kadar uygun olduklarını irdeliyor. Kitapta ayrıca arıcıların sosyal gelişmelere ne ölçüde ayak uydurabilecekleri tespit edilmeye çalışılırken,  eğitim ve yaşam standartlarının bu gelişime ne kadar imkân tanıyabileceği hususu ele alınıyor.

Dr. Öğr. Üyesi Önder, kitapla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu çalışma, Bingöl’de daha önce arıcılığın sosyal boyutlarını ele alan bu yönlü herhangi bir çalışmanın yapılmadığı dikkate alındığında; arıcıların yaşadıkları ekonomik ve sosyal (eğitim, sağlık, mesleki ve diğer) sorunların tespitinin ve teşhisinin yapılması, çözülmesi gereken sorunlar ve çözüm yolları konusunda belirleyici olacaktır. Biz de bu çalışma ile sorunları tespit etmeye ve sorunların çözümüne ışık tutacak veriler elde etmeye çalıştık.”

 

7.08.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz