27 Şubat 2020 Perşembe
MECİDİYE HAN GAZİANTEP’İN KÜLTÜRÜNÜ YANSITACAK

MECİDİYE HAN GAZİANTEP’İN KÜLTÜRÜNÜ YANSITACAK

Şahinbey Belediyesi, tarihi ve kültürel bir mekan olan ve yıllardır harabe durumda bulunan Mecidiye Han’ı restore ederek yeniden Gaziantep turizmine kazandırdı.

MEHMET GÜNGÖRDÜ

Kültürel değerlere sahip çıkmak amacıyla çalışmalarını sürdüren Şahinbey Belediyesi, yıllardır kaderine terk edilmiş olan Mecidiye Hanı’nın restorasyon çalışmalarını tamamladı.Hanın içerisinde sahaflar çarşısı, okuma merkezleri, kitapçılar, çay bahçeleri olacak Mecidiye Han’da zaman zaman kitap tanıtımları, imza günleri gibi kültürel etkinlikler de düzenlenebilecek.

MECİDİYE HAN’IN TARİHİMİZDE ÖNEMLİ BİR YERİ VAR

Mecidiye Han’ın kültürel anlamda şehre çok katkısı olacağını ifadeden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, "Mecidiye Han bizim kültürümüzde ve tarihimizde çok önemli bir yere sahip. Burası harabe haldeyken kamulaştırıp restorasyonunu yapmaya başladık. Ekiplerimiz gece gündüz demeden 7/24 esasına göre çalışarak restorasyon çalışmalarını tamamladı. Hedefimiz Mecidiye Han’ı sahaflar çarşısına dönüştürmek. Şu an mevcut hanlar içerisinde en geniş avluya sahip hanlardan birisi burasıdır. Bu avlu kısmında da yine çay, kahve ve kitap okuma alanları olacak. Üst katta da kütüphanemiz olacak. Her hafta buraya bir yazarı davet edip imza ve sohbet günleri yapmayı amaçlıyoruz" diye konuştu.

 

MECİDİYE HAN’IN TARİHÇESİ

Hakkında yazılı bir kaynak olmadığı için sözlü kaynaklardan yıllardır aktarılan bilgilere göre 1.725 yılında yapılmış olan Mecidiye Hanı ilk olarak Sultan Abdülmecid zamanında (1829-1861) bir restorasyon süreci geçirmiş. Eski kayıtlarda Han-ı Cedid ve Koca Nakıp Hanı olarak da adlandırılan Mecidiye Hanı, Osmanlı mimarileri içerisinde tek avlulu, 2 katlı hanlar grubuna girmesi münasebetiyle Gaziantep’in en güzel hanlarından biri olarak görülüyor. Kültürel olarak da önemli bir mekan olan ve bir dönem ilgisizlikten kaderine terk edilen, hatta otopark olarak da kullanıldığı için büyük tahribata uğrayan tarihi yapı, restorasyonu tamamlandıktan sonra Gaziantep halkına ve şehre gelecek turistlere hizmet vermeye başlayacak.

 

17.12.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz