6 Haziran 2020 Cumartesi
Korkulan oldu! Ölü sayısı yükseliyor

Korkulan oldu! Ölü sayısı yükseliyor

Arnavutluk, son 30 yılın en şiddetli depremini yaşadı. 6,4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 2 gün geçti, kurtarma çalışmaları umutla sürüyor.

Arnavutluk'ta 26 Kasım'da meydana gelen ve merkez üssü Dıraç şehrine 15 kilometre mesafede bulunan 6,3 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 46'ya yükseldi. Yaralı sayısı da 2 binden fazla.

Doğal afet durumu ilan edildi

Depremin ardından 524 artçı sarsıntı belirlendi. Bölgede küçük artçı sarsıntıların yanı sıra 5,6 ve 5,1 büyüklüğünde 2 deprem daha meydana geldi. 

Türkiye'nin yardım uçağı Arnavutluk'ta
Artçı sarsıntılar yüzünden yüzlerce kişi evlerine girmeye korkuyor, geceyi kamplarda geçiriyor. 

Depremden dolayı ülke genelinde 46 kişi hayatını kaybederken, 2 binden fazla kişi yaralandı.

Bakanlar Kurulu kararıyla, deprem nedeniyle başkent Tiran ve Dıraç'ta 30 günü geçmeyecek süreyle doğal afet durumu ilan edildi.

Yardım eli uzatan ilk ülke Türkiye oldu

Dıraç'ın plaj bölgesindeki otel enkazında incelemelerde bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, "Türkiye ve şahsen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yardım etmek için yaptıkları hiçbir zaman unutulmayacak." dedi.

Büyükelçilik, AFAD, TİKA, Kızılay gibi kurumlarıyla Türkiye, depremin ardından Arnavutluk'a yarım eli uzatan ilk ülke oldu.

AFAD ekipleri arama kurtarma çalışmalarına dahil olurken, TİKA depremzedelere battaniye ve gıda yardımında bulunuyor. Türk Kızılay da Türkiye'den yola çıkan TIR'ların Arnavutluk'a ulaşmasıyla depremzedeler için 120 civarında çadır kuracak.

Öte yandan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta'nın, Arnavutların en önemli milli bayramı olan "28 Kasım - Bayrak ve Bağımsızlık Günü" dolayısıyla düzenleyeceği devlet resepsiyonunu iptal ettiği açıklandı.

Türk Kızılay'ın 2 yardım TIR'ı da bölgeye gitmek üzere Türkiye'den yola çıktı. 

 

 

 
29.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz