15 Temmuz 2020 Çarşamba
Karantina yasaklarına uymayanları vuruyorlar

Karantina yasaklarına uymayanları vuruyorlar

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüs salgını can almaya devam ediyor. Koronavirüs salgınının dünyada en hafif geçiren ülkelerden biri olan Güney Afrika'dan çarpıcı haberler gelmeye devam ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında bilanço her geçen gün ağırlaşıyor.

GÜNEY AFRİKA'DAN İLGİNÇ İDDİALAR
Koronavirüs pandemisini dünyada en hafif geçiren ülkelerden biri olan Güney Afrika'dan çarpıcı haberler gelmeye devam ediyor.

ÜLKEDE KORONA TABLOSU AĞIR DEĞİL
Şimdiye dek yalnızca 7.572 vakanın bildirildiği Güney Afrika'da sadece 148 kişi yaşamını yitirdi. 2 bin 746 kişi ise iyileşmeyi başardı.

ÖNLEMLER ELEŞTİRİLİYOR
Ülkedeki bu tabloya rağmen alınan önlemlerin sertliği zaman zaman dünya basınında geniş yer buluyor.

KURALLARA UYMAYANLAR VURULUYOR MU?
Haberde emniyet kuvvetlerinin kısıtlamalara uymayanlara kırbaç ve sopayla vurduğu ve hatta silahla ateş edildiği iddia edilmişti.

AFRİKA CEPHESİNDEN İTİRAF GELDİ
Dünyayı şoke eden o görüntülerin ardından konuyla ilgili Güney Afrika cephesinden acı bir itiraf geldi.

RÖPORTAJDA HER ŞEYİ ANLATTI
Kariyeri boyunca birçok Afrika kulübünü çalıştıran ve kıtanın coğrafi ve sosyal iklimine oldukça hakim olan teknik direktör Victor Bondarenko, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İŞTE O SÖZLER...
Karantina kurallarını ihlal edenlerin sopayla şiddet gördüğünü ve zaman zaman silahla vurulduğunu doğrulayan Victor Bondarenko'nun olay röportajı şu şekilde:

AFRİKA'DA VAKA SAYISI ÇOK AZ? BUNUN SEBEBİ SİZCE NE OLABİLİR?
"Corona virüsün Güney Afrika'da hızlı yayılmamanın ana sebebi sıcaklık. Burası oldukça sıcak ve nemli. Sanırım hava sıcaklığı ve güneş, corona virüsle savaşta Afrika'ya yardım ediyor. Umarım Avrupa'da bir an önce aynı seviyeye gelinir ve hayat normale döner."

GÜNEY AFRİKA KARANTİNA KURALLARI ÇOK MU KATI?
"Ülkede, en yüksek seviye olan 5. derece afet protokolü uygulanıyordu. Daha sonra hükümet açıklama yaptı ve 4. seviyeye çekildi. Avrupa'ya kıyasla çok daha rahat burası. Arabayla gezebilir, markete ve eczaneye gidebilirsiniz."

BAZI AFRİKA ÜLKELERİNDE HÜKÜMETLERİN, EMNİYET GÜÇLERİNE, KARANTİNA VE SOSYAL MESAFE KURALLARINA UYMAYANLARI VURMA YETKİSİ VERDİĞİ KONUŞULUYOR. GÜNEY AFRİKA'DA DA VAR MI BU UYGULAMA?
"Burada bebek bakıcılığı yapılmıyor, bizde de yaptırımlar çok sert. Eğer yasaklara uymazsanız ya sopayla dövülürsünüz ya da vurulursunuz. Hepsi bu. Yerel halk her zaman çok bilinçli olmayabiliyor. Ama Güney Afrika'da biraz daha esnek olduğunu söyleyebilirim."

"BURASI SAKİN VE HUZURLU ANCAK ŞEHİR MERKEZLERİ FARKLI"
"Şehrin biraz dışında yaşıyorum. Johannesburg'a 40 km, Pretoria'ya ise 20 km mesafedeyim. Durumu birazdan değerlendirmem ve yargıya varmam çok zor. Burası çok sakin ve huzurlu. Ancak şehir merkezlerinde durum biraz daha farklı."

AFRİKA'DA ALKOL SATIŞLARININ TAMAMEN YASAKLANDIĞI DOĞRU MU?
Evet. Yalnızca sigara satışına izin var. Alkol tamamen yasaklandı.

6.05.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz