30 Mayıs 2020 Cumartesi
İsrail, PKK’ya yardımı itiraf etti

İsrail, PKK’ya yardımı itiraf etti

Siyonist parlamentoda konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hatovely, “Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin (YPG/PKK), Türkiye karşısındaki çöküşü, İsrail için olumsuz ve tehlikeli bir senaryodur. Halen Kürtlere bir çok kanal aracılığıyla yardım ediyoruz.

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’na ilk andan itibaren karşı çıkıp, YPG/PKK’ya destek açıklamaları yapan İsrail’den skandal bir itiraf geldi...

İsrail Meclisi’nde düzenlenen Suriye konulu özel oturumda konuşan Hotovely, ABD Başkanı Trump’ın Suriye’deki askerlerini çekme kararına karşı çıktıklarını belirterek “Tavrımızı ve düşüncemizi, Washington yönetimine ilettik. Ama bizi dinlemediler” dedi.

“Suriye’nin kuzeyindeki Kürtlerin (PKK-PYD) Türkiye karşısındaki beklenmedik çöküşü, İsrail’le ilgili olarak olumsuz ve tehlikeli bir senaryodur” diyen Hotovely, bunun da başta İran olmak üzere bölgedeki “olumsuz güçleri” güçlendireceğini savundu.

Yahudi halkının Kürtleri (YPG) iyi anladığını belirten Hotovely, “Türkiye’nin Suriye’de operasyon düzenlediği alanlarda bulunan Kürtlerin (PKK-YPG) üzüntüsünü paylaşıyoruz ve onlara bir çok kanaldan yardım ediyoruz. Kürtlerle birlikte durmaktan gurur duyuyoruz. İsrail, Kürtlere (PYD) yardım etmeye muktedirdir ve bunun meyvesini ileride alacağımızdan eminim” derken İsrail’in ne yardımda bulunduğuna ilişkin detay paylaşmadı. Hotovely ayrıca İsrail’in Batı yanlısı örgüte yardım etmeyi sürdüreceğini de belirtti.

Siyonist yetkilinin sözlerini paylaşan The Times of İsrael sitesi, Hotovely’in sözlerinin Başbakan Netanyahu’nun 10 Ekim’de Kürtlere (YPG) yardım etmek için verdiği taahhüdü yerine getirdiğine işaret olduğunu belirtti.

 

8.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz