6 Haziran 2020 Cumartesi
Filistin’in gözyaşı artık dinsin

Filistin’in gözyaşı artık dinsin

29 Kasım Filistin Halkıyla Dayanışma Günü’nde Türkiye-Filistin Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Turan, Akit’e konuştu.

Türkiye, Siyonist İsrail’in işgali altında zulüm gören Filistin halkının yaralarını sarmaya devam ediyor. İsrail’in evlerini yakıp yıktığı, ibadetine dahi engel olduğu Filistin’deki Müslümanlara, Türkiye’den birçok vatandaş, STK ve siyasetçi 29 Kasım Filistin Halkıyla Dayanışma Günü dolayısıyla mesajlar gönderdi. TBMM Türkiye-Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan da  önemli açıklamalarda bulundu.

Filistin’in artık bağımsız ve özgür bir ülke olması gerektiğine dikkat çeken Turan, “Filistin Devleti artık BM tarafından tam üye olarak tanınmalıdır. Filistinliler de dünyadaki bütün milletler gibi özgür, bağımsız bir ülke olarak kabul edilmelidir. İsrail zulmü altında yıllardır ezilen Filistin’in gözyaşları artık dinmelidir. İsrail’in Filistin halkına ve parlamenterlere karşı giriştiği saldırgan tutumlar da son bulmalıdır. İsrail hiçbir uluslararası kararı ve hukuku tanımayarak, BM’nin ilke ve fonksiyonlarını zaafa uğratmakta, saldırganlığı ile de dünya barışı için açık bir tehdit oluşturmaktadır. Türkiye; bu yolda tek başına kalsa da zalimin zulmüne asla rıza göstermeyecektir. Çünkü zulme sessiz kalmak, zulmü onaylamaktır” dedi.

29 Kasım’ın BM’nin, 29 Kasım 1977’deki oturumunda Filistin Halkıyla Dayanışma Günü olarak ilan edildiğini hatırlatan Turan, “BM’nin, mazlum Filistin halkına destek olunması amacıyla aldığı bu karar, ne yazık ki, kâğıt üzerinde kalmıştır. Bu durum, hem BM’nin itibarını zedelemiş hem de zalim İsrail’e cesaret vermiştir” ifadelerini kullandı.

HAK-İŞ’ten Filistin halkına destek

Filistin Halkıyla Dayanışma Günü’nde HAK-İŞ Başkanı ve Uluslararası Kudüs ve Filistin’e Destek Sendikalar Birliği Başkanı Mahmut Arslan da açıklamalar yaptı. Her zaman Filistin halkıyla beraber olduklarını belirten Arslan “İsrail, işgal politikalarına son vermedikçe, adil ve kalıcı bir barışa ulaşmak zordur. Göçe zorlama, abluka ve yıkım yoluyla Filistin halkını kendi topraklarında, temel insani haklarından mahrum bırakan işgalci İsrail’in, uluslararası toplum iradesine, kararlarına ve kanunlarına meydan okuyan bu tavrını, bir an evvel bırakması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

 

30.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz