19 Mayıs 2022 Perşembe
Başkan Erdoğan: Kripto para yasası hazır

Başkan Erdoğan: Kripto para yasası hazır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kripto para yasası hazır. Gecikmeden Meclis'e göndererek bu konuda adım atacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomi basını temsilcileriyle buluştu. Erdoğan toplantıda kripto para konusunda mesjlar verdi. Kripto para yasasının hazır olduğunu söyleyen Erdoğan, "Gecikmeden Meclis'e göndererek bu konuda adım atacağız" dedi. Cumhurbaşkanı Kur Korumalı Mevduat için ise "Vatandaş parasının garantisinin hazine garantorunun merkez Bankası olduğunu görecek" ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan toplantı öncesi yaptığı konuşmada ise şunları söyledi:

 

"BUNLAR BİZE IMF'Yİ TAVSİYE EDENLERDİR"

 

"Biz göreve geldiğimizde IMF'ye olan borç 23,5 milyar dolardı. Bu borcu Mayıs 2013'te son taksiti ödeyerek işimizi bitirdik. Borcumuz olmadığı gibi kontağımız da yok. Ama ana muhalefet otellerde bazı çalışmaları yaptılar. Sözcüleri eski hazineci midir nedir, o kulislerin içerisinde bizzat bulundu. Bunlar bize IMF'yi tavsiye edenlerdir.

 

"MERKEZ BANKASI REZERVLERİ 115 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE"

 

Şu anda Merkez Bankası rezervi 115 milyar doların üzerinde. Daha iyi konuma gelecek. Amacımız ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmaktır. 2008 finans krizi sonrası gelişmiş ülkeler bocalama halindedir. Gelişmiş ülkeler bir yandan kendi aralarında mücadele ederken bir yandan gelişmekte olan ülkelerin paylarını alma derdindeler.

 

HAZİNE GARANTÖRÜ MERKEZ BANKASI

 

Cumhurbaşkanı Kur Korumalı Mevduat için ise "Vatandaş parasının garantisinin hazine garantörünün Merkez Bankası olduğunu görecek" ifadelerini kullandı. Erdoğan, dövizdeki düşüşle ilgili ise "Hızla indi, daha da insin telaşına kapılmayalım" dedi.

 

"KURUN ÜZERİNDEKİ KÖPÜK BİR GÜNDE ORTADAN KALKTI"

 

Döviz kurunda bir süredir anormal dalgalanma yaşadık. Uzunca bir müddet kurdaki dalgalanmaya faizi yükselterek durdurmak yönünde baskılara maruz kaldık. Kendi arkadaşlarımız arasında aynı yönde değerlendirmeler yapanlar olduğunu da itiraf ediyorum. Biz kendi programımızı uygulamakta ısrar ettik. Paketi açıklayınca kurun üzerindeki köpüğün bir günde ortadan kalktığını gördük. 

 

FAHİŞ FİYAT AÇIKLAMASI: YÜKSELİŞTEKİ HIZA ULAŞMALARINI İSTİYORUZ

 

Maliyetlerden bağımsız fahiş fiyat artışları yapanlar oldu. Buradan herkese sesleniyorum; günde birkaç defa fiyat listesi düzenleyenlerin etiket değiştirenlerin millet adına takipçisi olacağımızı hatırlatmak istiyorum. Dolardaki artışları hangi oranla yükseltiyorlarsa şimdi geri indirmelerini istiyoruz. İndirimlere başlayanlar var. Yükselişteki hıza ulaşmalarını istiyoruz. İndirimler gerçekleşmezse bakanlıklarımız ellerindeki tüm imkanlarla fahiş fiyatlarda ısrar edenlerin üzerlerine gidecek." 

 

"SWAP GÖRÜŞMELERİMİZ VAR"

 

Körfez ülkeler ve Azerbaycan ile swap görüşmeleri var olumlu haberler geliyor.

 

 

24.12.2021 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz