23 Eylül 2020 Çarşamba
Bakan Koca vaka sayısına göre vefat oranı en yüksek ve düşük illeri açıkladı!

Bakan Koca vaka sayısına göre vefat oranı en yüksek ve düşük illeri açıkladı!

Tüm dünyayla birlikte ülkemizde de etkili olan corona virüsü pandemisine ilişkin son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor.

Dünya geneliyle birlikte ülkemizde de etkisini sürdüren corona virüsü (covid-19)'a ilişkin yurt ve dünyada son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Bilim Kurulu Toplantılarının ardından kamuoyunu bilgilendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugünkü toplantı sonrası canlı yayında güncel bilgileri vatandaşlarımızın bilgisine sundu. Bakan Koca yaptığı açıklamada vaka sayısına göre vefat sayısı en yüksek ve en düşük illeri de dile getirdi. Bu gelişme sonrasında vatandaşlarımız Türkiye'de vaka sayısına göre vefat sayısı en yüksek ve en düşük iller hangileri? sorusunun yanıtını merak etmeye başladı.

TÜRKİYE'DE VAKA SAYISINA GÖRE VEFAT SAYISI EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK İLLER HANGİLERİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca  yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrasında "Vakalarımız arttı ama sürpriz yok beklenen sınırdayız. Sınırı aşmamak elimizde" diyerek şu detaylara değindi…

EN FAZLA VEFAT GÜMÜŞHANE'DE

Son günlerde dalgalanmarın seyri, farklı illerimizde farklı olmaktadır. Vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu 12'4 ile Gümüşhane'dir. En düşük olduğu il ise Yüzde 0.33 ile Kilis'tir.

 ANKARA VAKA ORTALAMALARI

Son 1 ayda Ankara'da günlük ortalama vaka sayısı 127, son 1 haftada günlük ortalama sayısı 155, Son 3 günde ortalama vaka sayısı 177.

İSTANBUL VAKA ORTALAMALARI

Son 1 ayda İstanbul'da günlük ortalama vaka sayısı 653, son 1 hafatada günlük ortalama sayısı 620, son 3 günde ortalama vaka sayısı 616.

TÜRKİYE'DE 1 MİLYON KİŞİ BAŞINA 57 VEFAT

ABD'de bu sayı 360'tır. Türkiye 1 milyon kişi başına 57 vefat ile 47. sayıda yer almıştır.

Fransa ölüm oranı bakımından yüzde 18,7 ile başlardadır. İngiltere'de yüzde 14.06, Meksika'da yüzde 11.7, İspanya'da yüzde 11.12, Almanya'da yüzde 4.73'tür. Ülkemiz yüzde 2.67 ölüm oranıyla 81. sırada yer almaktadır.

Dünya insanı henüz gönülleri müsterih edebilecek bir zafer elde edemedi. Dünya en yüksek günlük vaka sayısını 7 Haziran'da gördü. Henüz doğrudan etkili bir ilaç bulunamadı, aşı geliştirilemedi.

"VAKA SAYIMIZ DÜNE GÖRE 125 AZALDI" (17 NİSAN 2020 ÇARŞAMBA)

Bugün 1429 vaka tespit edildi, 19 kişi hayatını kaybetti. Bugün 1261 kişi iyileşti ve toplam iyileşenlerin sayısı 154.640 oldu.

Bakan Koca, vakaları paylaştığı mesajında "Günlük yeni vaka sayımızda, dün, bir önceki güne göre 125 azalma olmuştu. Bugün durum durağan. Yeni iyileşen hasta sayımız, şu an yeni vaka sayısından daha az. Tedbirlerle vaka sayısını ve riski azaltmalıyız." dedi.

21.07.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz